Ekran kartı tamiri; sıvı teması, yüksek ısıdan kaynaklı bozulma vb. durumlara maruz kalan cihazlar için kullanım ömrünün uzaması amacı ile BilgisayarLAB güvencesiyle verilen hizmetlerimizden biridir.

Ekran kartı, görüntü kalitesini daha yüksek çözünürlüklü hale getirmek ve bilgisayarın video belliğini artırmak için kullanılan bir donanımdır. Bu donanım, genellikle cihazlara daha gelişmiş çözünürlük ve kalite kapasitesi vermektedir. Renk derinliği, tazelenme hızı, görüntü arayüzü ve ekran netliği özellikleri ekran kartı ile oluşmaktadır. 

Özellikle yüksek grafikli video oyunları oynayabilmek ve video düzenlemek için ekran kartının kalitesi ve gelişmişliği oldukça önemlidir. Monitörde görülen görselleri yaratan ve çözünürlükleri belirleyen, ekran kartı ve üzerinde bulunan bileşenlerdir. Zamanla cihazın hasar alması, eskimesi, tozlanması ya da kullanıcı tarafından yapılan yanlış işlemler nedeniyle ekran kartı tamamen bozulabilir ya da hasar alabilir. Cihazların yaşının ilerlemesi nedeniyle ekran kartında oluşan arızalar, genelde üretici garantisi kapsamına girmemektedir. 

Bilgisayar monitörünüzde bulunan grafiklerde fark ettiğiniz düşük çözünürlük, titreme, bulanıklık ya da ekran kararması gibi durumlar ekran kartında meydana gelen hasarlar ile doğrudan bağlantılı olabilir. Ayrıca bilgisayarınıza giren sıvı, cihazınızın başına gelebilecek en kötü şeydir.

İçeri girdikten sonra anakart ile grafik kartı, kapasitörler ve dirençler gibi diğer bileşenlerde kısa devre oluşma olasılığı yüksektir. Bu gibi durumlarda bilgisayarınızın en önemli donanım parçalarından biri olan ekran kartında meydana gelen sorunları tespit etmek için BilgisayarLAB ekibi olarak müşterilerimize profesyonel ekran kartı hizmeti vermekteyiz. 

Ekran Kartı Hasarı Neden Meydana Gelir?

Bilgisayarın anakartı ile doğrudan bağlantılı olan ve monitöre akan grafik verilerini yönetmekle görevli olan ekran kartında, zamana ve birçok nedene bağlı olarak hasar meydana gelebilmektedir.

 • Uzun kullanımlar sonucu BGA yonga setlerinde bulunan lehimleme noktalarında paslanma ya da erime nedeni ile oluşan devreler arası bağlantı sorunları
 • Cihaz soğutucusunun ya da fanının hasar görmesi
 • Yüksek voltaj ve sıcaklık
 • Servis ve düzenli bakım eksikliği
 • Yanlış donanım güncellemeleri nedeni ile BIOS’ta meydana gelen problemler
 • Arızalı arayüz ya da soketler
 • Video belleği ve grafik yongası arasında oluşan hatalı iletişim

Yüksek maliyet nedeniyle de birçok bilgisayar kullanıcısı yeni bir ekran kartı satın almak yerine daha hesaplı olan tamir hizmetlerine başvurmaktadır. Bilgisayarınızın ekran kartı kalıcı bir hasar almadığı müddetçe yeni bir ekran kartı satın almanıza gerek yoktur.

Ekran Kartı Hasarı Nasıl Anlaşılabilir?

Tam bir hasar tespiti için profesyonel teknik servis hizmeti almanız gerekse de cihazınızın ekran kartında bir arıza varsa şu gibi benzer sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Renkli çizgiler, kutular veya noktalar gibi görüntü hataları
 • Video sürücülerinin yüklenmemesi
 • Cihazın sürekli olarak çökmesi
 • Ekranda belirsiz ve bulanık grafikler
 • Yüksek çözünürlük gerektiren video işleme programlarının aniden kapanması
 • TV, Video, HDMI, VGA veya DVI gibi arayüzlerin düzgün çalışmaması
 • Ekran kartı veya cihazın normalin dışında bir derecede ısınması
 • Cihazın verdiği uyarı ve sinyaller

Uzman BilgisayarLAB ekibi, sahip olduğu en donanımlı bilgisayar tamir laboratuvarı ile tüm masaüstü ve taşınabilir cihazlarınız için sizlere ekran kartı hizmeti sunmaktadır. Teknik servis ekibimiz tarafından özenle uygulanan testler sonucunda cihazınızda hassas arıza tespiti yapılmaktadır.

BilgisayarLAB ekibi olarak dizüstü bilgisayarlar, kişisel monitörler ve ofis bilgisayarları gibi cihazlarda bulunan grafik yongalarının ve video kartlarının profesyonel onarımını özenle gerçekleştirmekteyiz. Farklı markalara ait tüm cihazlar, eğitimli teknisyenlerimiz tarafından incelenerek onarılmaktadır. Türkiye’nin en donanımlı laboratuvarlarına sahip olan BilgisayarLAB, ekran kartı tamirinde gerekli olan tüm teknik işlemler için profesyonel araçlar kullanmaktadır. 

Bilgisayar donanımları arasında en hassas parçalardan biri olan ekran kartı hasar tespiti ve tamiri yalnızca uzman personeller ve gelişmiş tamir ekipmanlarının bulunduğu profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Aksi halde tamir edilebilme potansiyeli olan bir donanımda kalıcı hasarlar meydana gelebilir ya da cihazınız arızayı yeniden tekrarlayabilir. Onarım esnasında profesyonel elektronik kart tamirlerinde ihtiyaç duyulan BGA Rework cihazının doğru bir şekilde kullanılması, ekran kartı tamirinde doğru bir sonuç elde edilebilmesi için oldukça önemlidir. 

Elektronik bilgi birikimi, deneyim ve onarım laboratuvarı altyapısı bakımından son derece gelişmiş olan firmamız; teknik servis arayışı içinde olan müşterilerimiz için oldukça güvenilir sonuçlar sunmaktadır. Bazı durumlarda ise sorunların temel nedeni grafik/ekran kartı olmayabilir; tanılama süreci tamamlandıktan sonra teknisyenimiz tüm bunları ele alarak sizlere detaylı bilgi aktarımında bulunacaktır.

Ekran kartı arızaları çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve detaylı bir teşhisten sonra uzman teknisyenlerimiz bilgisayarınızdaki arızalı grafik kartını güvenle onarabilir ya da değiştirebilir. 15 yıllık tecrübesiyle sektörde lider pozisyonda hizmet veren firmamız ekran kartı tamiri dışında; anakart tamiri, Notebook tamiri, iMac tamiri, MacBook tamiri, BGA Reballing, BIOS-IO programlama ve endüstriyel kart tamiri hizmetleri de vermektedir. 

Cihazınızda bulunan ekran kartı hasarı tespiti ve onarımı için Türkiye’nin her yerinden profesyonel hizmetlerimiz dahilinde faydalanabilirsiniz. Ayrıca, arızaya göre vermiş olduğumuz 3 ay garanti ile de cihazlarınızı güvence altına aldığımızı bilmenizi isteriz. Hem kalite hem de hizmet konusunda son derece güvenilir ve özverili olan BilgisayarLAB ekibimiz, cihazınızın tüm onarım işlemlerini titiz bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ekran Kartı Tamiri Aşamaları

Ekran kartı tamiri yüksek titizlik isteyen bir işlemdir. Aşağıda BilgisayarLAB’ın uzman ekibiyle birlikte hazırlanan aşamaları görebilirsiniz.

DEĞERLENDİRME VE TEST

Kart BER olarak işaretlenmişse, onarım devam etmez. BER – kartın hasara uğraması sonucu, cihazın değerinden daha pahalıya mal olacağı ya da tamir edilemeyecek kadar pahalıya mal olacağı anlamına gelir.

JIG TESTİ İÇİN BENCHMARKS

Önyükleme durumunu belirlemek için Benchmark Jig’de kart testi yapılır.
Kart Benchmark Jig’e takılı ve aşırı ısınma, önyükleme ya da video problemleri için kontrol edilir, buradaki işaretler rapor edilen hatalarla karşılaştırılır ve ilk test aşamasında bulunan diğer hatalar rapor edilir.

DEMONTAJ VE HAZIRLIK

Grafik Kartı demontaj yapılır ve yüksek riskli parçalar çıkartılır. Ultrasonik temizlemede çözünebilen veya 300C ısıtmaya dayanamayan tüm materyaller, sadece kartın işlem görmesi için çıkarılır.

ULTRASONİK TEMİZLİK

Herhangi bir sıvı hasarı veya şüpheli kalıntı tespit edilirse, ultrasonik temizleme prosedürü tüm ekipmanları ve özel solventleri kullanılarak yapılır.Tüm kalıntıları ortadan kaldırır ve herhangi bir inceleme veya lehimleme prosedürü için servise hazırlanır.

ÇEVRE ODASI KURUTMA

Ekip, tüm nemi tahliye etmek ve BGA reflow için grafik kartı hazırlamak amacı ile kurutma / ön-fırınlama prosedürü ile kurutmayı devreye alır. Kart, semptomların değişmediğinden emin olmak için BGA reflow’dan önce test edilir. Kart çalışıyorsa montaj sonrası stres testleri yapılır.

GPU BGA Yenileme

PCB ve IC arasındaki lehim bağlantılarını yeniden oluşturmak için sıvı akışını ve uygun profili kullanarak BGA yenilemesini gerçekleştirilir.Herhangi bir arızalı veya çatlak kurşunsuz lehim küresini yeniden bağlar.

FAULTY BİLEŞENLERİ DEĞİŞTİRME

Görsel mikroskoplar kullanarak ve görsel olarak tanımlanmış arızalı parçaların ve konektörlerin değiştirilmesiyle PCB incelemesi yapılır. Kartta hata ayıklama yoktur, çünkü bu maliyet açısından uygun olmayacaktır, bu nedenle sadece görsel olarak hatalı, yanmış veya başka şekilde hatalı bileşenler değiştirilmelidir. Aradığımız hatalar:

 • Soğuk lehim eklemleri
 • Yanlış Yerleşmiş IC’ler
 • Hasar izleyin
 • SMT bileşenleri hasar

Bu aşamadan sonra, eğer kart çalışıyorsa, montaj ve onarım sonrası stres testleri yapılırsa, semptom değişimini test etmek için fonksiyonel test yapılmalıdır.

TEST, MONTAJ VE PAKETLEME

Tüm parçalar, özel Benchmarking Jig yazılımı kullanılarak montaj ve onarım sonrası testleri gerçekleştirilir. Kart, antistatik torbalarda kapatılmış ve paketlenmiştir olarak kargolanır yada teslim edilir.