Anakartın en önemli parçalarından sayılan BIOS ve IO; temel giriş çıkış sistemi ve birimi olarak adlandırılabilmektedir. BIOS, işletim sistemi ile donanım arasındaki ilişkileri ve iletişimi düzenlemeye yarayan bir tür yazılımdır. IO ise çevre aygıtlarının programlanmasında kullanılmaktadır. Input/Output birimi olarak da çevrilen IO kısaca; bilgisayara aktarılan herhangi bir programı, işlemi ya da yeni bir aygıtı tanımlamak için kullanılmaktadır.

BIOS donanım yazılımı, kişisel bilgisayarların anakartında önceden bulunup bilgisayar çalıştığı esnada çalışan ilk yazılım olma görevini taşımaktadır. Yani BIOS; bağlantı noktalarının, çevre birimlerin ve merkezi işlem biriminin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için başlatma sırasında işlemci tarafından erişilen ilk programdır. BIOS programı doğrudan anakartta bulunan bir flash bellek yongasında ya da ROM’da yer alabilmektedir. Bilgisayarın başlaması için en temel gereksinim BIOS’dur. Yazılım yöntemi ve BIOS programlayıcı ile BIOS çipi güncellemesi yapılabilmektedir.

Zamanla bilgisayar donanımında gerçekleşen arızalar BIOS kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle de BIOS programlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. IO ve BIOS temelli birçok arıza çeşidi bulunmaktadır. Tüm bunların tespitini yapmak ve arıza onarımı sağlayabilmek için BIOS ve IO programlama cihazları ile yazılımın yeniden yazılması ya da güncellenmesi gerekmektedir. BIOS ve IO programlarının tekrar yazılabilmesi için uzman bir ekip mutlaka gereklidir. Yazılım ve bilgisayar mühendislerinden oluşan ekibimiz, bu kodları doğru bir şekilde oluşturarak sisteminizin sağlıklı bir hale getirilmesini sağlar. 

Cihazınıza bağladığınız yazıcı, sabit disk, fare ya da klavye gibi çevre aygıtlarının zamanla algılanmaması ya da düzgün bir şekilde çalışmaması IO programlamasından kaynaklı sorunlar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Genellikle işletim sistemi üzerinde yapılacak değişikliklerle gerçekleştirilen IO programlama, çok dikkatli bir şekilde yapılmalı ve her cihaz için farklı teknikler uygulanmalıdır. CPU işlemlerine kıyasla çok yavaş olduğu için IO programlama yüksek hassasiyetle uygulanmalıdır. Bu kapsamda, alanında uzman mühendisler BilgisayarLAB ekibi bünyesinde çalışarak tüm bu problemler için kalıcı ve etkili çözümler üretebilmektedir. 

Anakartın yüksek performanslı, dengeli ve fonksiyonlu çalışabilmesi için BIOS ve IO programlamaya ihtiyaç duyulabilmektedir. Bilgisayarın donanım kısmıyla ilgili meydana gelen herhangi bir uyumsuzluk ya da sistem hatası BIOS kaynaklı olabilmektedir. Bu hatalar kolayca yazılım güncellemeleri ve BIOS programlama ile uzman ekiplerce giderilebilmektedir. Klavye-fare denetleyicisi, fan hızı, sıcaklık, voltaj ya da disket gibi fonksiyonlarda meydana gelen herhangi bir arıza ya da hata ise IO kaynaklı olabilmektedir. Bu sayede yapılan IO programlama ile bu fonksiyonlar yeniden düzenli bir şekilde çalıştırılabilir ve problemlerin onarımı gerçekleştirilebilir. 

BilgisayarLAB Olarak Sunduğumuz Ayrıcalıklar

Cihazda meydana gelen problemin BIOS ve IO kaynaklı bir problem olup olmadığının tespiti son derece önemlidir. Eğer doğru tespit yapılmazsa cihaza yanlış onarım işlemleri uygulanabilir ve anakart değişimine kadar gidilebilir. Bu tür durumlarda ise gereksiz maliyet nedeniyle bütçenizi aşmak zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka alanında uzman bir profesyonel ekipten destek almanız oldukça önemlidir. Özellikle bünyesinde mühendis ve sertifikalı teknik servis elemanları barındıran, onarım laboratuvarlarında gelişmiş ekipman ve teçhizatlara sahip olan tamir firmaları bu konuda öne çıkmaktadır. 

BilgisayarLAB bu alanda 15 yıllık tecrübesini sizlerle buluşturarak garantili ve de güvenilir çözümler sunmaktadır. Avrupa standartlarına uygun en donanımlı laboratuvarlara sahip olan BilgisayarLAB, bünyesinde çalışan profesyonel ekibi ile hem masaüstü hem de taşınabilir tüm cihazlarınız için BIOS ve IO programlama hizmetine ek olarak pek çok hizmet sunmaktadır.

BIOS ve IO programlama hizmeti için öncelikle cihazınızı tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Cihazda meydana gelen problemi açıkladığınız takdirde çeşitli testler sonucu uygulanması gereken onarım şeklini belirlemekteyiz. Oluşturduğumuz durum raporu sonucunda iç ve dış tüm hasarlar tespit edilerek cihaz onarım için laboratuvara gönderilmektedir. Belirtilen problemler dışında daha farklı bir sorun tespit edilirse tarafınıza anında bildirip hizmet için yeni bir teklif oluşturmaktayız. BilgisayarLAB tarafından başarıyla tamamlanan tüm servis hizmetleri için standart garanti prosedürü geçerlidir. 

Günümüz teknolojisini ve elektronik aletlerini araştırarak yenilikçi bir yaklaşım sergileyen firmamız her türlü bilgisayar arızasında güvenilir ve kalıcı çözümler sunarak müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. 

BIOS ve IO programlama hizmetleri dışında; anakart tamiri, ekran kartı tamiri, Notebook tamiri, iMac tamiri, MacBook tamiri, BGA Reballing ve endüstriyel kart tamiri hizmetleri de sunan BilgisayarLAB, geniş hizmet yelpazesi ile sektördeki farkını da ortaya koymaktadır. Hızlı servis süresi ve standart garanti seçenekleri ile tamamen müşteri dostu olan firmamız hem tüketiciye hem de çevreye yardımcı olarak iş dünyasında ayrı bir vizyon yaratmaktadır. 

Tamirat teknolojisini günümüz gelişmelerine göre araştırıp uygulayarak cihazlarınızın onarımı için her zaman yenilikçi bir laboratuvar ortamı oluşturmaktayız. Yeni teknikleri araştırarak kendini geliştiren ekibimizi; kalıcı, hesaplı ve güvenilir bakım ve onarım servisleri için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Dürüst ve teknik bakış açısıyla yaklaşarak cihazlarınızda mevcut olan hasarları şeffaf bir şekilde sizlere aktarıp doğru işlemleri en uygun şekilde gerçekleştirmekteyiz. Cihazınızda bulunan hasarın tespiti için dilerseniz firmamıza gelerek dilerseniz de cihazını kargolayarak bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Laboratuarlarımızda bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda ki sorunların çoğunu belirleyebiliyor ve çözebiliyoruz. Gelişmiş ekipman ve deneyimli mühendislik ekibi, bilgisayar onarımını gerçekleştirmek için gerekli olan işlemleri hızlı bir şekilde belirlememize ve son kullanıcı için maliyetleri düşürmemize olanak sağlar. Büyük parçaların ve özel ekipmanların envanterini muhafaza ederken, müşterilerimizin aksama süresinin en aza indirgenmesini sağlamak için bileşen seviyesinde anakart onarımları dahil olmak üzere bilgisayar onarımlarının çoğunu hızlı ve uygun maliyetle gerçekleştirebilmekteyiz.

Anakartların kalbi dediğimiz BIOS’lar kullanıcıların genelde müdahale etmekten çekindiği donanımlar arasında yer alıyor. Özellikle BIOS güncelleme yazılımlarındaki ciddi uyarılar ile bu durum tedirginlik yaratan bir hal alıyor.
Profesyonel ekibimiz ve geniş ekipmanlarımız aracılığı ile cihazlarınızın Bios ve Yazılımlı IO Programlama hizmetlerini başarıyla gerçekleştirebiliyoruz.