Günümüzde artan ürün fiyatları ve teknlojik uyumluluk konusu anakart tamiri konusunda olan talebi arttırmaktadır. BilgisayarLAB, uzman ekibi ile bu konuda müşterilerine uzun yıllardır hizmet vermektedir.

Anakart Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Sistem kartı olarak da bilinen anakart (motherboard), bilgisayarların beyni ve kalbi olarak adlandırılabilmektedir. Anakart bilgisayarın ana merkezini oluşturan bir devre parçasıdır ve bellek kullanmaktan monitöre veri aktarımına kadar bilgisayarın yaptığı her işlem anakarta bağlı olarak meydana gelmektedir. Kısaca, bilgisayarda bulunan diğer bileşenlerin birbirleriyle iletişimde olmasını sağlamaktadır. Anakartlar;

 • Bilgisayara güç sağlar ve BIOS sayesinde mevcut işlemleri yürütür,
 • Diğer bileşenlerin birbirleri ile iletişimde olmasını sağlar ve kontak kurar,
 • Veri akışını sağlayarak sahip olduğunuz bilgisayarın performansını belirler.

Bilgisayar anakartları genellikle ürün modeline özel olarak üretilmektedir. Bu nedenle anakart arızalarında malzeme tedariki, genellikle bireysel tamir yapmak isteyen kullanıcılar için son derece zorlu bir süreçtir. Dolayısıyla hasarın doğru bir şekilde tespit edilip hangi malzemelerin ve ne tür işlemlerin uygulanacağı titiz bir şekilde belirlenmelidir.

Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eğer bilgisayarınız hiç açılmıyorsa bunun nedeni hasar almış bir anakart olabilmektedir. Çoğu bilgisayar sahibi, bu durumla karşılaştığında yeni bir bilgisayar satın almaları gerektiğini varsaymaktadır. Ancak bir anakartın basitçe tamir edilebileceği pek çok durum vardır.

Hasar almış anakartları değiştirmek maliyetli bir işlem olabilir, ancak profesyonel bir bakım ya da onarım işlemleriyle buna gerek kalmamaktadır. Bu değerli parçada meydana gelen hasarlar birçok şekilde fark edilebilmektedir. Bazı belirtirler ise şu şekildedir:

 • Bilgisayarın önceye kıyasla daha yavaş açılması
 • Monitörde meydana gelen çizgiler, titremeler ve beklenmedik donmalar
 • USB flash sürücü takıldığında sürücünün algılanmaması ya da başlatılmaması
 • Mavi ekran hataları
 • İşletim sistemine erişim sorunu
 • Siyah ekran
 • Bilgisayar açılıp çalıştığı halde cihazda herhangi bir işlem yapılamaması

Yukarıda sıralanan problemler anakart arızasının belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Yine de kesin ve güvenilir bir teşhis için cihazınızın profesyonel bir teknik servis ekibi tarafından detaylıca incelenip çeşitli testlerden geçirilmesi gerekmektedir. BilgisayarLAB olarak gelişmiş teknoloji hizmetimiz ve uzman teknik servis ekibimiz ile cihazınızda mevcut olan hasarları tespit ederek en doğru onarım işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. 

Sorunu sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarmanın en güvenilir yolu, zaman ve bilgi birikimi gerektiren dikkatli bir test sürecidir. Anakartı onarmak da oldukça önemlidir; çünkü anakart değiştirilmeden önce bilgisayarınızdaki her şeyin çıkarılması gerekir. Bu nedenle bu işlemi yapması gereken donanımlı bir ekip ve son teknoloji tamir laboratuvarları, ihtiyacınız olan en önemli bileşenlerdir. 

 • Son derece kırılgan, karmaşık ve hassas olan anakartlarda meydana gelen yanlış işlemler; anakartı tamamen devre dışı bırakabilmektedir.
 • Anakartınızı herhangi bir eski ve kullanıma hazır anakart ile değiştiremezsiniz. Eğer cihazınızın bu parçasını değiştirmeniz gerekiyorsa bilgisayarınızın mevcut donanımıyla tamamen uyumlu olduğundan emin olmanız gerçekten önemlidir. Bunun teşhisi için de mutlaka teknik uzman bir ekipten destek almanız kritik bir karardır.
 • Bilgisayarın diğer donanımları ile uyumsuz olan bir anakart, bilgisayarda hasara yol açabilmektedir.
 • Uyumsuz anakart seçimi; sabit sürücünüzü yeniden biçimlendirmenize ve dolayısıyla verilerinizin kaybına neden olabilmektedir.

Bu kapsamda bilgisayarınızda anakart sorunları varsa güvenebileceğiniz bir teknik servis ekibine gitmeniz son derece önemlidir. BilgisayarLAB’ın sahip olduğu tecrübe ve birikim, anakart arızalarının giderilmesi ve yeni anakart seçiminde doğru yöntemler uygulanabilmesi adına büyük bir başarı örneğidir.

BilgisayarLAB Anakart Tamiri İçin Güvenilir midir?

Anakart onarım ekibimiz, öncelikle bize ulaştırdığınız cihazı gelişmiş testler aracılığıyla değerlendirerek asıl sorunun anakart olup olmadığına karar vermektedir. Cihazda meydana gelen problemlerin nedeni yazılım ya da diğer donanım arızalarından da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle cihazda oluşan hasar, anakart kaynaklı olsa bile emin olmak gerekir. 

Daha sonrasında, eğer sorun anakarttan kaynaklı ise öncelikle parçanın kurtarılabilir olup olmadığını test etmekteyiz. Ardından değiştirilmesi gereken durumları kolayca tespit edebiliriz. 

Avrupa standartlarına uygun Türkiye’nin en donanımlı bilgisayar tamir laboratuarlarında, uygun fiyata en iyi müşteri deneyimini sağlamak; BilgisayarLAB ekibi olarak en önemli misyonlarımız arasındadır. Ekibimiz, tüm masaüstü ve taşınabilir elektronik cihazlarınız için tam donanımlı gelişmiş teknolojiler ile teknik servis hizmeti sunmaktadır.

Tarafımıza kargolamış olduğunuz cihazınız üzerinden ya da yerinde servis uygulamamız ile en güvenilir teslimat ve hizmet garantilerinden yararlanabilirsiniz. Firmamıza ulaşan cihazınız, alanında uzman mühendislerimiz ve teknik ekibimiz tarafından değerlendirilip bir durum raporuna sahip olmaktadır. Tarafımızca oluşturulan bu durum raporu, cihazda bulunan donanım ya da yazılım sorunlarının belirtilmesi dışında mevcut diğer hataları da özetlemektedir. 

Cihazınızda meydana gelen anakart problemleri ve daha fazlası için bizimle hemen iletişime geçerek üstün kalite hizmetini deneyimleyebilirsiniz. Bu anlamda BilgisayarLAB ekibi tarafından anında bilgilendirilerek hizmet teklifi alabilirsiniz.

Anakart tamiri dışında BilgisayarLAB olarak profesyonel çözümler sunduğumuz hizmetlerimiz; Notebook tamiri, BGA Reballing, BIOS ve IO programlama, ekran kartı tamiri, iMac tamiri, MacBook tamiri ve endüstriyel kart tamiri şeklinde olup siz değerli müşterilerimize destek verilmektedir. 

Eğer onarımı yapılan cihazınız yeniden sorun yaşatmaya başladıysa firmamızın sunmuş olduğu Garanti İnceleme Formu’nu doldurarak cihazını tarafımıza yeniden gönderebilirsiniz. Sağladığımız garanti, tamamlamış olduğumuz tüm tamir servisleri için geçerli olmaktadır.